Samo tekst
Search

Sjedinjene Države pozivaju na trenutačni prekid oružanih sukoba u Južnoj Osetiji

08/08/2008

Russian NTV channel television grab shows Georgian troops ride in tanks during conflict with separatist South Ossetian troops at an unnamed location, 08 Aug 2008
Gruzijski tenkovi u Južnoj Osetiji

Oko 1400 osoba je prema izvješćima poginulo u borbama u koje su umiješane gruzijske i ruske trupe u separatističkoj gruzijskoj regiji Južnoj Osetiji. Obje strane optužuju jedna drugu za agresiju.  Predsjednik Gruzije Mikhail Saakashvili  izjavio je da je zapovjedio opću ofenzivu svoje vojske, kako bi se povratio nadzor nad Južnom Osetijom, nakon što su ruski tenkovi ušli u nju i optužio je Rusiju da vodi ratne operacije na teritoriju njegove zemlje. Rusija tvrdi da njene trupe uzvraćaju na gruzijski napad, te javlja da je u sukobima najmanje 12 ruskih mirovnjaka poginulo a 50 ranjeno u sukobima.

 
Sjedinjene Države pozivaju na trenutačni prekid oružanih sukoba. Američka državna tajnica Condoleezza Rice pozvala je Rusiju da prekine s zračnim i raketnim napadima na Gruziju te na poštivanje teritorijalnog integriteta Gruzije.  Sjedinjene Države te Organizacija za europsku sigurnost i suradnju u regiju šalju svoje delegacije u regiju da bi što prije isposlovali prekid vatre. Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda jučer je održalo hitnu sjednicu da bi diskutiralo o krizi ali  nije uspjelo postići dogovor.

 


emailme.gif Pošaljite članak e-mailom
printerfriendly.gif Ispišite

  Vodeća tema
Obama: "Ojačat ćemo  kapacitete kako bismo porazili neprijatelje i podržali prijatelje"

  Ostali članci
Predsjednik Bush izražava žaljenje zbog pogrešnih informacija o iračkom oružju za masovno uništenje
Manjak zarade od prodaje nafte mogao bi oslabiti politiku 'nacionalizma resursa' naftom bogatih zemalja
'The Other Side of Me,' novi album Linde Eder
Američki stručnjaci pomažu u istrazi terorističkih napada u Mumbaiju
Zbog lošeg vremena nad Floridom, raketoplan Endeavour sletio u Kaliforniju
Web stranica tjedna: Međunarodna kampanja protiv AIDS-a
'Jingle all the Way' - još jedan uspješan album benda Bela Fleck & The Flecktones
Američki profili: društvena aktivistica Clemmie Greenlee
Ekonomija, najveći izazov za dolazećeg američkog predsjednika
Pred Barackom Obamom izazov isteka sporazuma Start-1
Predsjednik Bush izrazio podršku Indiji
Film tjedna: "Milk"